Vytlačiť článok

V Bratislave je putovná výstava, ktorej súčasťou je aj príbeh z rozhlasovej relácie Encyklopédia spravodlivých o záchrane šesťtýždňového dievčatka Zity v rodine Rehákovcov v Kubrici pri Trenčíne. 

V piatok 9.novembra sa uskutočnila vernisáž výstavy Between life and death v Univerzitnej knižnici v Bratislave. Slovensko je treťou zastávkou na jej  medzinárodnej putovnej ceste a na viacerých paneloch si jej návštevníci  môžu pozrieť príbehy o ľuďoch, ktorí pomáhali počas vojny prenasledovaným Židom.

Jeden z panelov je venovaný Slovensku a jeho súčasťou sa stal aj príbeh záchrany malej šesťtýždňovej Zity v rodine Rehákovcov v Kubrici pri Trenčíne. Zita Kurzová, zachránená, aj Petr Rehák, syn záchrancov, poctili otvorenie výstavy svojou osobnou účasťou.

Otec pani Kurzovej bol profesionálny futbalista a mal výnimku, ale keď obsadili Slovensko nacisti, mladej rodine hrozila deportácia do koncentračného tábora. Hľadali s malým bábätkom útočisko a našli ho u Rehákovcov. Dieťatko v rodine, kde už mali dvoch chlapcov, nechali a sami manželia sa ukrývali na inom mieste. Malá Zita bola v bezpečí a Petr, mladší syn, ktorý mal vtedy šesť rokov, bol veľmi rád, že má sestričku. Dievčatko sedávalo v kočíku na verande a raz tak rozhojdalo od radosti kočík, keď počulo spievať Petra, ktorý išiel domov zo školy, že z neho vypadlo. Našťastie bolo pripútané a zachytili ho remence.
Petr si pamätá len vylomeniny. Ako viezol Zitu v kočíku a rýchlosť behu prispôsobil kamarátom, tak sa mu podarilo mu prevrátiť ho. Zite sa nič nestalo, tak to rodičom ani nepovedal.

V Kubrici všetci vedeli, že do rodiny zrazu pribudlo dieťa. Nik to však neprezradil.

Vojna sa skončila a rodičia sa pre Zitu vrátili. Všetci pri jej odchode plakali. Rodiny sa potom stretávali, ale ako šiel život, postupne sa kontakty stratili. Až po mnohých rokoch, zrejme v roku 2012, sa spontánne rozhodli Zita aj Petr, že jeden druhého vyhľadajú. On napísal do Pošty pre teba a o niekoľko dní mu zvonil telefón, v ktorom sa ozval hlas: „Hľadám Petra Reháka. Tu je Zita.“ Petr a Zita sú v kontakte dodnes a Peter a Mária Rehákovci boli uznaní ako Spravodliví medzi národmi v roku 2013.

Som veľmi rada, že som sa mohla podieľať na tom, že tento príbeh si budú môcť prečítať návštevníci výstavy v desiatich európskych krajinách.

Viac informácií o výstave nájdete tu: Between life and death

V Univerzitnej knižnici bude výstava rozložená do 29.novembra 2018.

 

Komentáre sú uzavreté.