Príbeh v Rádiu Slovensko Vytlačiť článok

Príbeh o richtárovi, ktorý pomohol trom ľuďom.

Michal Kyjovský /nar.1939/ žije v dedine Hrabské neďaleko poľských hraníc. Príbeh, o ktorom sme sa rozprávali, je príbehom cesty. Nevieme presne, koľko ľudí ukrýval jeho otec, richtár v Hrabskom Vasiľ Kyjovský. Či siedmich, či len troch, ktorých našlo gestapo na podnet od susedu. A aj Vasiľ Kyjovský skončil na tri týždne vo väzbe.

Z tých troch dvaja sa zachránili. Jedným z nich bol Abrahám Grüssgott z Bardejova, ktorý svoju cestu za slobodou zaznamenal v krátkosti aj v knihe. Tu sa dozvedáme, že mu pomohli aj Jozef Kiseľ, Adam Bomba a Štefan Tarcala. Tak prežil.

Vasiľ Kyjovský ho ukrýval dva mesiace v pivnici, u Jozefa Kiseľa prespal jednu noc, potom ho previedol na opustenú povalu, kam mu Adam Bomba doniesol falošné doklady a previedol ho do pivnice domu, kde bol obchod, ktorý arizoval Štefan Tarcala a v pivničných priestoroch ukrýval aj syna majiteľa a ďalších ľudí.

Príbeh o záchrane Abraháma Grüssgotta, ale aj ďalších ľudí, rozprávajú Michal a Klára Kyjovskí, Jana Blaňárová, Žofia Haňovová, Štefan Tarcala. Na fotke je Michal Kyjovský.

Príbeh bol odvysielaný v Rádiu Slovensko.

Vasiľ Kyjovský bol uznaný ako Spravodlivý medzi národmi.

Komentáre sú uzavreté.